Zasoby, na których mogę budować – ćwiczenie coachingowe

by asia

Jednym z pytań rekrutacyjnych, na które kandydatom najciężej jest udzielić odpowiedzi, jest pytanie o mocne strony i sukcesy zawodowe. Myślę, że częściowo winna jest temu nasza polska mentalność – większość z nas została wychowana w duchu skromności, bo przecież nie wypada się chwalić na prawo i lewo tym, w czym jesteśmy nieźli. Druga kwestia dotyczy tego, że jako ludzie mamy tendencję do rozpamiętywania swoich porażek i niedoskonałości, zamiast skupiania uwagi na tym, co dobre.

Widać to także w szkole – kiedy dziecko przeciętnie (lub nawet gorzej niż przeciętnie) radzi sobie z jakimś przedmiotem, np. z historią, to rodzice inwestują dużo czasu i pieniędzy w to, aby podciągnąć je właśnie z tego przedmiotu. Gdyby zamiast tego pozwolić, by rozwijało skrzydła w tym, w czym jest świetne i co przychodzi mu łatwiej, np. w zakresie matematyki, jest duża szansa, że w przyszłości łatwiej byłoby mu skupiać się na swoich mocnych stronach i o nich opowiadać.

Jeszcze inną sprawą jest brak czasu na to, by się zatrzymać i przyjrzeć posiadanym zasobom. Przy naszym szalonym tempie życia mało uwagi poświęcamy na myślenie o tym, co potrafimy i jakie są nasze atuty. Czasami dopiero sytuacja zawodowa zmusza nas do tego, by się nad nimi zastanowić i zdecydować, w którą stronę możemy z nimi podążać.

Dlatego dziś mam dla Ciebie ćwiczenie, które pozwoli Ci przyjrzeć się zasobom, jakie posiadasz – Twoim kompetencjom i umiejętnościom.
Zapraszam!

Co będzie potrzebne?

-> około 30 minut samotności, spokoju i najlepiej ciszy (ale możesz też robić po jednym kroku na raz – każdy zajmuje około 5 minut),

-> kartka lub notes,

-> długopis / kolorowe długopisy,

-> kubek ulubionej herbaty lub kawy (dla mnie to zawsze miły dodatek do wszelkich refleksyjnych momentów 🙂 ).

Możesz też pobrać i/lub wydrukować przygotowane przeze mnie materiały i na nich udzielać odpowiedzi na poszczególne pytania. Linki znajdziesz na dole strony.

Krok pierwszy

Kiedy podczas rekrutacji rozmawiam z kandydatami, zamiast pytać wprost o atuty, lubię nieco inaczej formułować to pytanie. Głównie dlatego, żeby uniknąć onieśmielenia ze strony osoby, z którą prowadzę wywiad. Zauważyłam też, że w pracy coachingowej takie pytania są lepsze na początek, bo pozwalają moim klientom trochę inaczej na siebie spojrzeć. Pytam zatem o to, za co poprzedni szefowie czy koledzy z pracy chwalili kandydata. Co postrzegali, jako jego atuty, za jakie zadania zwykle otrzymywał najwięcej pozytywnych informacji zwrotnych?

Zachęcam Cię, żebyś także się nad tym zastanowiła i wypisała przynajmniej 5 rzeczy, które w ocenie innych osób (przełożonych, współpracowników, rodziny czy przyjaciół) robisz bardzo dobrze. Nie jest ważne, czy zgadzasz się z ich opinią 🙂

Krok drugi

Skoro już przypomniałaś sobie, za co chwalą Cię inni ludzie, myślę, że pora na to, byś wróciła myślami do chwil, w których sama byłaś z siebie zadowolona. Kiedy ostatnio poczułaś, że zrobiłaś dobrą robotę? Kiedy efekt Twoich działań sprawił Ci satysfakcję?

Krok trzeci

Pomyśl teraz o tym, jakie aktywności zazwyczaj sprawiają Ci największą przyjemność. Jakie zadania realizujesz z taką frajdą, że czas mija Ci niepostrzeżenie? Którą część swojej codziennej pracy najbardziej lubisz? W których jej elementach jesteś naprawdę dobra?

Krok czwarty

Przejdźmy na chwilę do posiadanych przez Ciebie umiejętności. Na czym się znasz? Może potrafisz obsługiwać jakieś systemy informatyczne? Znasz języki obce? Przepisy prawa masz w małym palcu? Excel nie ma przed Tobą tajemnic? Prowadzisz rozliczenia podatkowe całej rodziny? A może po godzinach pracy zajmujesz się programowaniem, fotografią, grafiką komputerową? Majsterkujesz? Szyjesz ubrania i akcesoria?

Wypisz wszystkie te, tzw. twarde umiejętności! Zobacz, jak długa będzie ta lista!

Krok piąty

Skoro przyjrzałaś się już swoim umiejętnościom, to pora teraz na kompetencje miękkie. Pomyśl przez chwilę – jaka jesteś? Z jakimi wyzwaniami w pracy czy w domu radzisz sobie najlepiej? Czy będą to kwestie organizacyjne i logistyczne, a może masz dużo cierpliwości i potrafisz zachować spokój w każdej sytuacji? Może świetnie budujesz relacje z innymi ludźmi albo masz dar przekonywania do swoich pomysłów? Jesteś kreatywna i bez trudu znajdujesz rozwiązania problemów biznesowych? Masz nadzwyczajne kompetencje analityczne i rzadko się mylisz, pracując z liczbami?

Postaraj się wypisać wszystkie kompetencje, które przyjdą Ci do głowy. Nie oceniaj ich od razu, nie szukaj przykładów sytuacji, kiedy nie udało Ci się ich zastosować. Skup się na pozytywnych doświadczeniach. Poczuj swoją siłę!

Podsumowanie

Popatrz na to wszystko, co zapisałaś – zobacz, jak wiele zasobów posiadasz! Jak wiele talentów w sobie nosisz! Jak się teraz czujesz? Czy zobaczyłaś siebie w nieco innym świetle? Czy coś Cię zaskoczyło?

Ostatni krok to podsumowanie tego wszystkiego i zrobienie finalnej listy Twoich najcenniejszych zasobów. Które z nich są dla Ciebie największym źródłem siły i satysfakcji? Które chcesz wykorzystywać każdego dnia w pracy?

Jeśli chcesz jeszcze bardziej oswoić się ze swoimi atutami, możesz wydrukować tę ostatnią planszę (lub przygotować własną) i przyczepić ją sobie w jakimś widocznym miejscu. Dzięki temu łatwiej będzie Ci pamiętać o tym, jakie zasoby posiadasz. Łatwiej będzie Ci też o nich opowiadać podczas przyszłych rozmów kwalifikacyjnych!

Daj mi znać, czy to ćwiczenie było pomocne i czy odkryłaś coś nowego 🙂

Powodzenia!

PLIKI DO POBRANIA:
Krok pierwszy
Krok drugi
Krok trzeci
Krok czwarty
Krok piąty
Podsumowanie

2 komentarze

Renata 16 lipca 2020 - 16:27

Pytania bardzo pomocne w wydobywaniu z siebie głęboko zaszytych informacji o nas 🙂

Reply
asia 16 lipca 2020 - 16:32

Bardzo się cieszę! 😊

Reply

Leave a Comment