Wiem, że temat powrotu do pracy budzi wiele emocji i w zależności od Twojej sytuacji, może być bardziej lub mniej wyczekiwanym momentem. Bez względu na to, czy wracasz z własnej woli i na skrzydłach będziesz biegła do biura, czy może jednak zmuszają Cię do tego okoliczności, możesz się do tego przygotować i oswoić przynajmniej część swoich obaw.
Jak to zrobić? Dzisiaj opowiem o tym, jakie tematy poruszyć podczas rozmowy z szefem, aby przygotować sobie grunt przed powrotem.
Kontakt z przełożonym
Niezależnie od tego, czy po powrocie Twoim szefem będzie ta sama osoba, co przed ciążą, najważniejszym pierwszym krokiem powinno być nawiązanie z nią kontaktu. W czasach przedpandemicznych byłoby to o tyle łatwiejsze, że mogłabyś zwyczajnie podjechać do biura, żeby się spotkać i/lub poznać z szefem. Dzisiaj każda firma wprowadza swoje zalecenia, a niektóre przedsiębiorstwa przeszły całkowicie na pracę zdalną. Jeśli także Twój pracodawca wprowadził taki system pracy, warto odezwać się do współpracowników i poprosić o namiary na przełożonego.
Kiedy nawiązać ten kontakt? Myślę, że najlepiej zrobić to na około 2-3 miesiące przed planowanym zakończeniem urlopu macierzyńskiego/wychowawczego. Czemu tak wcześnie? Z dwóch powodów. Po pierwsze, taki czas pozwoli Twojemu szefowi na przeorganizowanie pracy w zespole i przygotowanie się na Twój powrót. Pamiętaj, że jeśli ktoś został zatrudniony jako Twoje zastępstwo i firma będzie musiała rozwiązać z nim/nią umowę, dzięki wcześniejszej informacji taka osoba będzie miała też trochę czasu na znalezienie nowego zatrudnienia. Jeśli ten ktoś się sprawdził, może uda się dla niego znaleźć inne miejsce w firmie – ale na to także potrzebny jest czas. Druga sprawa – jeżeli okaże się, że z jakichś względów nie ma dla Ciebie miejsca na powrót, to te 2-3 miesiące pozwolą Ci poszukać innych rozwiązań. O możliwych opcjach pisałam TUTAJ.
Rekomendowałabym, żebyś podczas tego kontaktu nie przechodziła od razu do szczegółów, dotyczących powrotu. Jeśli to możliwe, spróbuj umówić się spotkanie twarzą w twarz z szefem. Taka rozmowa jest zawsze korzystniejsza, bardziej komfortowa, a jeśli szefem jest nowa osoba, pozwoli Ci to zbudować z nią relację.
Kwestie formalne do poruszenia
Podstawową rzeczą, którą musisz omówić z przełożonym jest data Twojego powrotu. Pamiętaj, że wcześniej powinnaś wykorzystać zaległy urlop. Ile dokładnie dni urlopowych zostało Ci z poprzednich lat możesz sprawdzić w Dziale Kadr swojej firmy. Zastanów się także czy chcesz od razu wrócić na cały etat – prawo pracy umożliwia Ci powrót w niepełnym wymiarze godzinowym. Twój szef będzie chciał też na pewno wiedzieć, czy zamierzasz korzystać z dodatkowych przerw na karmienie – jeśli tak, powinnaś złożyć wcześniej stosowne oświadczenie. Dodatkowo dochodzi kwestia godzin pracy – czy są stałe, a może ruchome (np. możesz zacząć pracę między 7 a 9)? Jak one wpiszą się w logistykę Twojego życia rodzinnego?
W ramach formalności, dopytałabym na Twoim miejscu także o to, jak obecnie zorganizowana jest praca w firmie. Czy będziesz pracować z biura, a może zdalnie? Czy masz wybór? Czy pracodawca zapewnia narzędzia, takie jak laptop czy telefon, a może byłyby one po Twojej stronie? Ta sprawa może być o tyle istotna, że jeśli np. zamierzasz zatrudnić nianię do opieki nad dzieckiem, to musisz pomyśleć, jak zorganizujesz sobie w domu przestrzeń do pracy. Albo jeśli masz starsze dzieci i będą one częściowo uczyć się zdalnie, a wy macie w domu jeden komputer, może być ciężko to wszystko pogodzić.
Wdrożenie w nowe realia
Bez względu na to, jak długa była Twoja przerwa macierzyńska/wychowawcza, w firmie mogło się w tym czasie sporo wydarzyć. Z dużym prawdopodobieństwem miejsce, do którego wrócisz nie będzie tym samym, które opuszczałaś. Dlatego kolejną sprawą, którą warto poruszyć podczas spotkania z szefem, są właśnie zmiany, jakie zaszły pod Twoją nieobecność. Jak teraz wygląda struktura organizacji? Czy ludzie, z którymi wcześniej współpracowałaś nadal są w firmie? Czy procesy, za które byłaś odpowiedzialna wyglądają nadal tak samo? Czy pojawiły się jakieś nowe narzędzia? Jak te zmiany wpływają na funkcjonowanie Twojego zespołu i na Twój zakres obowiązków?
No właśnie, zakres obowiązków na Twoim stanowisku jest kolejną bardzo istotną kwestią do omówienia. Zapytaj koniecznie o to, czym będziesz się zajmować po powrocie i na ile pokrywa się to z zadaniami, jakie realizowałaś przed ciążą. Jeśli szef chętnie wchodzi w ten temat, dopytałabym także jakie nowe projekty czy cele do realizacji czekają na Ciebie w pierwszych miesiącach po powrocie. Jeżeli dużo się zmieniło albo masz objąć inne niż do tej pory stanowisko, warto dopytać czy przełożony przewiduje dla Ciebie jakieś szkolenia na początku. Dużą pomocą byłby ktoś z zespołu oddelegowany, by służyć Ci wsparciem podczas wdrażania się w nowe zadania.
Może być tak, że Twój szef jeszcze tego wszystkiego nie przemyślał i nie zaplanował. Nie przejmuj się, jeśli nie ma dla Ciebie precyzyjnych odpowiedzi. Dzięki temu, że do Twojego powrotu zostało jeszcze kilka miesięcy, to spotkanie może być dla niego bodźcem, by poważnie zająć się tymi kwestiami. Warto wtedy umówić się na kolejną rozmowę, np. za kilka tygodni, gdy będzie już miał dla Ciebie konkrety.
Badanie gruntu
Pamiętaj, że to spotkanie i rozmowa z szefem ma na celu nie tylko pozyskanie informacji, które pomogą Ci się przygotować do powrotu. Oczywiście to jest cel nadrzędny, bo im więcej dowiesz się na tym etapie, tym łatwiej będzie Ci poukładać sobie sprawy prywatne tak, aby móc łączyć pracę z życiem rodzinnym.
Druga równie ważna kwestia, to zbadanie gruntu – co Cię czeka po powrocie. Dzięki takiej rozmowie sprawdzisz, jakie oczekiwania względem Ciebie ma szef, jaka panuje atmosfera w firmie, czy będziesz miała trochę czasu na rozbieg, czy w ogóle powrót tam jest dobrym pomysłem. Te wszystkie informacje powinny pomóc Ci w oswojeniu części obaw związanych z powrotem i zmniejszeniu poziomu stresu, który na pewno dopadnie Cię przed (ponownym) pierwszym dniem.
A zatem, do dzieła! Weź kartkę lub otwórz aplikację do robienia notatek i zapisz sobie te pytania, które w Twoim przypadku będą najważniejsze. Jeśli jakiegoś ważnego wątku nie poruszyłam – koniecznie daj znać w komentarzu, to może być cenna podpowiedź dla innych Czytelniczek 🙂