Wracać do starej pracy czy szukać nowej? Praca z dylematem – ćwiczenie coachingowe

by asia

Okres przerwy macierzyńskiej to pod wieloma względami wyjątkowy czas. Uczymy się nowej roli, nowego członka rodziny, uczymy się nowego życia, a przy tym zdobywamy mnóstwo nowych kompetencji. Nic dziwnego, że wiele mam w tym czasie zaczyna rozważać możliwość zmiany. Niektóre myślą o tym, by na jakiś czas zrezygnować z pracy zawodowej, inne zastanawiają się czy powrót do dawnej pracy będzie dobrym rozwiązaniem. Jeszcze inne podejmują zdecydowane kroki, by diametralnie zmienić swoją drogę zawodową, np. poprzez przekwalifikowanie się.

Żadna z tych decyzji nie przychodzi łatwo, bo nie ma przecież łatwych i uniwersalnych rozwiązań. Zazwyczaj wybór okupiony jest wieloma nieprzespanymi nocami, dyskusjami z najbliższymi i rozważaniem wszystkich za i przeciw dla każdej z opcji. Z moich rozmów z mamami wynika, że najczęściej dylemat dotyczy dwóch dróg: wracać do starej pracy czy szukać nowej i na tych dwóch opcjach się dziś skupię.

Praca z dylematem to jeden z powszechnych tematów sesji coachingowych. Dlatego chcę Ci zaproponować ćwiczenie, które moim zdaniem pozwoli ten temat rozpracować. Jego celem jest przeprowadzenie analizy, która opcja będzie dla Ciebie i Twojej rodziny najlepsza. Jest duża szansa, że przybliży Cię to do podjęcia jakiejś decyzji.

Co będzie potrzebne?

-> około 30 minut ciszy i spokoju,
-> pusty pokój (bo ćwiczenie będzie wymagało przemieszczania się), ewentualnie miejsce na stole lub podłodze,
-> kilka kartek A4,
-> długopis / marker / mazak

Krok 1.

Zastanów się przez chwilę, co dokładnie jest Twoim dylematem. Powiedz na głos lub zapisz odpowiedzi na poniższe pytania: jakie możliwości rozważasz? Jakie są możliwe rozwiązania?

Następnie weź kartkę i napisz na niej dzisiejszą datę. To jest moment startowy, początek Twojej drogi do wyboru jednej z opcji. Na dwóch kolejnych kartkach napisz jakie widzisz możliwości, np. POWRÓT DO PRACY, ZNALEZIENIE NOWEJ PRACY (możesz też wykorzystać przygotowane przeze mnie plansze, które są do pobrania na dole strony).

Te kartki to tzw. kotwice, które pomogą Ci lepiej przeanalizować posiadane możliwości. Połóż przed sobą kartkę z datą, a gdzieś w przestrzeni, trochę dalej dwie pozostałe.

Jeśli nie jest możliwe wykorzystanie przestrzeni na podłodze, możesz rozłożyć kartki na stole. Wskazówki dla tego sposobu realizacji ćwiczenia będę pisała w nawiasach.

Krok 2.

Stań (dotknij lub połóż coś, co będzie Ciebie reprezentowało – np. figurkę, kubek) na kartce, która reprezentuje opcję A. Zamknij oczy i wyobraź sobie, że podjęłaś decyzję o powrocie. Jak się z tym czujesz? Jakie są tego konsekwencje?

Wróciłaś do starej pracy. Jak tam jest? Czego doświadczasz? Jak zachowują się wobec Ciebie osoby, z którymi wcześniej pracowałaś? Jak się czujesz, realizując zadania na tym stanowisku? Jak Ci idzie łączenie pracy z macierzyństwem? Co jest pozytywnego, dobrego w tym miejscu? Jakie potrzeby zaspokajasz wracając do dawnej pracy? Jakie korzyści osiągasz?

Otwórz oczy i zapisz swoje uczucia, potrzeby i korzyści z powrotu. Możesz skorzystać z tej planszy:

Zastanów się i zapisz, jakie są plusy i minusy takiego wyboru. Co pozytywnego przyniosła Ci ta decyzja, a jakie trudności spowodowała?

Mając już wszystko zapisane, wróć do kotwicy z datą startową, wracając tym samym do dnia dzisiejszego.

Krok 3.

Przejdź teraz na kartkę z opcją B: znalezienie nowej pracy. Zamknij oczy i wyobraź sobie, że zdecydowałaś się zmienić pracę. Jak się czujesz z tą decyzją? Co Ci ona przynosi?

Znalazłaś nową pracę i dołączyłaś do innej firmy, innego zespołu. Być może pracujesz na zupełnie innym stanowisku. Jak tam jest? Czego doświadczasz? Jak zachowują się wobec Ciebie nowopoznane osoby? Jaki jest Twój szef? Jak się czujesz, realizując zadania na tym stanowisku? Jak Ci idzie łączenie pracy z macierzyństwem? Co jest pozytywnego, dobrego w tym miejscu? Jakie potrzeby zaspokajasz, zmieniając pracę? Jakie korzyści osiągasz?

Otwórz oczy i zapisz swoje uczucia, potrzeby i korzyści płynące ze znalezienia nowej pracy. Możesz skorzystać z tej planszy:

Zastanów się i zapisz, jakie są plusy i minusy takiego wyboru. Co pozytywnego przyniosła Ci ta decyzja, a jakie trudności spowodowała?

Krok 4.

Wróć do daty startowej. Popatrz na zapisane przez Ciebie kartki, przeczytaj sobie na głos to, co zapisałaś. Co odkrywasz? Czego jesteś teraz świadoma? Czego tak naprawdę pragniesz? W której sytuacji czułaś się lepiej? Które potrzeby chcesz realizować w pierwszej kolejności?

Jakie widzisz części wspólne dla obu opcji? Jakie uczucia lub potrzeby powtarzają się w obu wersjach rzeczywistości? Jakie potrzeby zrealizujesz w obu przypadkach? A może jest jakaś opcja C, która pozwoliłaby Ci uzyskać jak najwięcej plusów z tych dwóch, rozważanych do tej pory możliwości? Żeby to odkryć, możesz pochodzić między kotwicami opcji A i B. Jeśli znajdziesz opcję C – zapisz na kartce, jak miałaby wyglądać i wyznacz jej miejsce w przestrzeni (na podłodze lub na stole). Stań na tej kotwicy i zastanów się – co w ten sposób odkrywasz? Co nowego sobie uświadomiłaś?

Krok 5.

Zbliżamy się do końca ćwiczenia, Wróć na kotwicę startu (z datą) i spójrz na opisane przez Ciebie możliwości. Co czujesz? Co postanawiasz zrobić z dzisiejszymi odkryciami? Od czego zaczniesz? Jaki będzie Twój pierwszy krok? Może to być nawiązanie kontaktu z ludźmi z pracy, by dowiedzieć się więcej o tym, co teraz dzieje się w firmie i oswoić obawy, a może zdecydujesz się przejrzeć aktualne oferty pracy na podobnych do Twojego stanowiskach. A może Twój pierwszy krok będzie zupełnie inny? Decyzja należy do Ciebie.

Do posumowania możesz wykorzystać tę planszę:

Słowo na zakończenie

Pamiętaj, że nie ma tutaj dobrych i złych odpowiedzi. Nikt też lepiej niż Ty sama nie będzie wiedział, która opcja jest najlepsza dla Ciebie i Twojej rodziny. Nawet jeśli dziś nie widzisz jeszcze klarownie właściwego dla siebie rozwiązania, nie martw się. Daj sobie czas. Odpowiedzi przychodzą nawet po kilku dniach, kiedy dajemy mózgowi odpocząć – on wtedy pracuje na spokojnie, aby wpaść na pomysł, który pomoże poradzić sobie z koniecznością dokonania wyboru.

Daj mi znać, jak podobało Ci się to ćwiczenie i jakiego odkrycia dokonałaś!

Materiały do pobrania:

Kotwica startowa
Opcja A – powrót
Opcja B – nowa praca
Powrót – uczucia, potrzeby, korzyści
Powrót – plusy i minusy
Nowa praca – uczucia, potrzeby, korzyści
Nowa praca – plusy i minusy
Podsumowanie

Leave a Comment