Rekrutacja online? Unikaj tych 4 błędów!

by asia
Mamazhr.pl oferta

Czasy pandemii znacząco zmieniły podejście do prowadzenia rekrutacji. Nadal ogromna większość firm decyduje się na realizowanie tego procesu, w tym także rozmów kwalifikacyjnych, zdalnie lub hybrydowo – tak, jak wciąż w dużej mierze pracujemy. Czy wiesz, czym różni się taka rozmowa od zwykłego spotkania twarzą w twarz z przedstawicielami pracodawcy? W tym tekście (KLIK) znajdziesz sporo informacji.

Dziś jednak chcę Cię przestrzec przed kilkoma błędami, często popełnianymi przez kandydatów, kiedy rozmowa toczy się zdalnie. Co możesz zrobić, aby wywrzeć jeszcze lepsze wrażenie na osobach rekrutujących? Czego unikać? Przychodzę z gotową odpowiedzią!

1. Problemy techniczne

Niestety, choć wydawałoby się, że rekrutacje i w ogóle spotkania prowadzone w formie zdalnej to teraz chleb powszedni, nadal często zdarza się, że kandydaci mają problemy techniczne. A to nie mogą się połączyć, aplikacja nie chce im się zainstalować, komputer się wyładował albo kamerka wariuje i pokazuje obraz do góry nogami. To wszystko bardzo utrudnia przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej w rzetelny sposób.

Co możesz zrobić? Dzień przed spotkaniem wykonaj próbę generalną – przygotuj stanowisko i cały sprzęt do rozmowy, zainstaluj niezbędne aplikacje i sprawdź, czy wszystko działa. W przypadku problemów – od razu skontaktuj się z rekruterem. Jeśli korzystasz z laptopa lub telefonu, zadbaj o to, by były naładowane. Jeżeli pojawią się jakieś problemy, zawsze będziesz miała jeszcze czas, by spróbować je rozwiązać lub poprosić kogoś o pomoc.

2. Brak słuchawek z mikrofonem i kiepska jakość dźwięku

Wiem, że większość urządzeń takich jak tablety czy laptopy mają wbudowane mikrofony, ale jest jedna podstawowa wada takiego rozwiązania. Zbierają one nie tylko dźwięk Twojego głosu, ale także wszystkie dźwięki z otoczenia. Szum za oknem, koszenie trawy, wiercenie za ścianą, a nawet odgłosy burzenia wież z lego czy rzucania klockami. Wszystko to będzie zaburzać płynność rozmowy i rozpraszać – zarówno Ciebie, jak i osoby rekrutujące.

Bardzo zachęcam, żebyś zamiast tego skorzystała z dodatkowych słuchawek z mikrofonem. Pierwsza przewaga, jaką mają nad wbudowanymi mikrofonami, jest taka, że działają one bardziej punktowo i zbierają głównie Twój głos. Po drugie jakość dźwięku jest dużo lepsza i Twoi rozmówcy będą lepiej zrozumieć, co mówisz. Tobie też będzie się łatwiej skupić w słuchawkach – pytania rekruterów będą lepiej słyszalne, a dźwięki otoczenia nie będą rozpraszać. Ma to duże znaczenie (przynajmniej dla mnie) zwłaszcza w rozmowach, które prowadzone są w języku obcym – wtedy słuchawki są naprawdę niesamowitym ułatwiaczem!

3. Rozpraszacze – bałagan, popijanie wody i inne kwiatki

Zupełnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to, co podczas rozmowy twarzą w twarz z rekruterem jest najzupełniej normalne, w rozmowie online może stanowić poważny rozpraszacz i utrudniać prowadzenie spotkania. Przykładem może być gestykulacja. To naturalne, że w czasie rozmowy poruszamy rękami, stanowi to przecież ważny element komunikacji niewerbalnej. Kiedy jednak spotkanie odbywa się przez Internet, nadmierne ruchy w połączeniu z kiepską jakością sieci i zacinającym się obrazem mogą wyglądać bardzo dziwnie. Podobnie z popijaniem wody w trakcie rozmowy. Kiedy spotykamy się na żywo, nie ma wielkiego znaczenia, czy pijesz ze szklanki, butelki czy plastikowego kubka. W rozmowie online każdy dźwięk ściskanego plastiku czy przełykanie wody mogą odbijać się w głośnikach rekrutera.

O co możesz zadbać? Przygotuj sobie szklankę z wodą, a nie butelkę. Możesz też wyłączać mikrofon, kiedy pijesz. Choć ręce same mogą się rwać do gestykulacji, spróbuj ograniczyć się do kiwania głową.

Jeszcze inną kategorią rozpraszaczy będą ciekawe elementy Twojego tła – bałagan, okno ze święcącym wprost w kamerkę słońcem, itp. Pamiętaj, że w pewien sposób zapraszasz rekruterów do swojego domu, warto więc pokazać się z jak najlepszej strony. Podczas próby generalnej sprawdź, co dokładnie widać w kamerce i ustaw się w takim miejscu, by tło było jak najbardziej neutralne. A co jeśli nie masz takiej możliwości? Z pomocą przychodzi technologia! Większość narzędzi takich jak MS Teams czy Zoom dają możliwość ustawienia rozmazanego tła lub wgrania swojego pliku z tłem. Wtedy nie musisz się już tym tak bardzo przejmować.

4. Brak przygotowania do rozmowy

Niestety wciąż najpowszechniejszym błędem, jest brak przygotowania do spotkania rekrutacyjnego. I to niezależnie od tego, w jaki sposób prowadzona jest rozmowa. Pamiętaj, że ocena Twojej kandydatury w większości będzie opierać się na warstwie merytorycznej. Warto zadbać więc o to, by poznać trochę lepiej pracodawcę przed spotkaniem. Zajrzyj w tym celu na stronę firmową lub media społecznościowe tej organizacji. Przypomnij sobie również dokładny opis stanowiska oraz przygotuj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Na moim koncie na Instagramie (KILK) znajdziesz omówionych wiele z najpowszechniejszych pytań rekrutacyjnych. Są tam również podpowiedzi, czego oczekują rekruterzy i wskazówki, jak podejść do poszczególnych tematów.

Pamiętaj, że na sukces w procesie rekrutacji wpływa wiele czynników. Na wiele z nich nie masz wpływu – nie znasz na przykład dokładnych oczekiwań pracodawcy. Dlatego też warto maksymalizować swoje szanse poprzez unikanie tak prostych i oczywistych błędów, jak te wymienione powyżej!

Daj znać, czy coś byś dopisała do tej listy 🙂

Leave a Comment