Dobre CV – po macierzyńskim

by asia

Powrót do pracy po przerwie macierzyńskiej to duży stres. Powrót na rynek pracy i poszukiwanie nowego zatrudnienia to stres jeszcze większy. Dostaję bardzo dużo pytań od Was, jak się za te poszukiwania zabrać. W odpowiedzi na nie powstał ten tekst.

Jednym z pierwszych kroków, jednym z ważniejszych też, jest przygotowanie CV. Jak je napisać? Co pisać, a co pominąć? Jak zaznaczyć przerwy w pracy? Co jeśli nie mam dokąd wracać po macierzyńskim? Myślę, że znajdziesz tutaj sporo pomocnych informacji.

CV dopasowane do ogłoszenia

Zanim jednak przystąpisz do tworzenia swojego CV musisz zadać sobie bardzo ważne pytanie. Czy wiesz dokładnie, jaką pracę chcesz zdobyć, na jakie stanowisko się zgłosić? Pamiętaj, że dokumenty aplikacyjne powinny być dopasowane do oferty pracy, na jaką odpowiadasz. Co to znaczy w praktyce? Czy ludzie naprawdę za każdym razem, do każdego ogłoszenia piszą nowe CV? Oczywiście, że nie. Ale określenie sobie, jaki jest profil stanowiska, którego szukasz będzie kluczowe. Dzięki temu łatwiej przyjdzie Ci przedstawienie i podkreślenie kompetencji, które są wymagane na danym stanowisku. Wierz mi, że to znacząco podnosi Twoje szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Jeśli chcesz kontynuować swoją karierę zawodową w takim samym lub podobnym charakterze, jak do tej pory, sprawa będzie prosta. Niemniej jednak, minęło trochę czasu, odkąd ostatnio brałaś udział w rekrutacji, dlatego warto przeczytać kilka ogłoszeń, zanim napiszesz CV. Zwróć uwagę, jakie wymagania się pokrywają, które z Twoich doświadczeń będą najcenniejsze. Jest prosta metoda, aby sprawić, że rekruter skupi uwagę na tych właśnie elementach, przemawiających na Twoją korzyść. Wystarczy te kluczowe informacje pogrubić (czyli mówiąc z angielskiego wyboldować) lub podkreślić w inny sposób, ale przyciągający wzrok i uwagę osoby czytającej.

Trochę więcej wysiłku będzie wymagało stworzenie CV do aplikowania na kompletnie inne stanowisko niż Twoje dotychczasowe doświadczenia. Wtedy też zacznij od zapoznania się z wymaganiami w ogłoszeniach. Pamiętaj, że nie musisz spełniać od razu 100% tych umieszczonych w ofercie, ale oceń realnie czy po krótkim wprowadzeniu i przeszkoleniu będziesz w stanie realizować nowe obowiązki. Tutaj też staraj się podkreślić swoje atuty i wyciągnąć na pierwszy plan to, co sprawia, że jesteś właściwą kandydatką dla tej firmy.

Jeśli rozważasz kilka opcji – np. pracę w administracji, w księgowości i obsłudze klienta, powinnaś przygotować trzy różne CV. Każde z nich powinno akcentować trochę inne kompetencje. W tym przeznaczonym do aplikowania na stanowiska administracyjne podkreśl swoje doświadczenia podobne do zadań, jakie miałabyś wykonywać – np. związane z pracą z dokumentami. CV wysyłane na oferty związane z obsługą klienta powinno mocniej akcentować doświadczenia w kontaktach z klientami (zarówno zewnętrznymi, jak i tymi wewnątrz organizacji, dla której pracowałaś).

Czy pisać, że jestem na macierzyńskim?

To chyba najczęstszy dylemat. Odpowiedź nie jest wcale taka oczywista, jak mogłoby się zdawać. Widzę tutaj dwie drogi.

Jeśli nadal jesteś zatrudniona w jakiejś firmie, nie pisałabym, że aktualnie jesteś na macierzyńskim. Celem pisania CV jest uzyskanie zaproszenia na rozmowę, a niestety taki zapis może działać zniechęcająco na część pracodawców i skutkować brakiem takiego zaproszenia. Dlatego nie ma większego sensu wskazywać, że od jakiegoś czasu nie jesteś aktywna zawodowo.

Któraś z mam zapytała mnie kiedyś, czy takie podejście na pewno jest w porządku. Czy to nie jest jakiegoś rodzaju oszustwo? Absolutnie nie. Fakty są takie, że Twoja umowa z obecnym pracodawcą nadal trwa. Jesteś ich pracownikiem i gdybyś chciała wrócić, w większości przypadków musieliby Ci to umożliwić. To, że podejmujesz decyzję, by szukać innej pracy to już tylko i wyłącznie Twoja sprawa. Poza tym chcemy, żebyś była oceniana przez potencjalnych pracodawców na bazie posiadanych kompetencji i doświadczenia.

Drugi scenariusz dotyczy sytuacji, w której na urlopie macierzyńskim nie posiadasz żadnego zatrudnienia. Mogło być tak, że umowa została przedłużona tylko do dnia porodu lub zakończyła się w międzyczasie albo już na etapie ciąży nie pracowałaś. Wtedy oczywiście warto napisać, od kiedy masz przerwę macierzyńską. Zapis taki rozwieje wątpliwości i domysły rekruterów, jakie mogą być powody, dla których od jakiegoś czasu nie pracujesz.

I tutaj też pojawiają się czasem wątpliwości, czy taki wpis nie zadziała na moją niekorzyść. Przerwa macierzyńska to normalny i bardzo częsty powód, dla którego kobiety zaprzestają na chwilę aktywności zawodowej, dlatego nie martw się o to. Jest bardzo wielu HRowców takich jak ja, którzy doceniają kompetencje mam – m.in. ich zaangażowanie czy umiejętności organizacyjne, i dostrzegają korzyści z wyboru takiego pracownika do zatrudnienia.

Czy (i jak) zaznaczać luki w zatrudnieniu?

Generalnie w CV wpisujemy wszystkie doświadczenia zawodowe (albo przynajmniej te z ostatnich 10-15 lat, jeśli pracujemy dłużej). Pod podjęciem luki / przerwy w zatrudnieniu rozumiemy okres, w którym nie pracujesz i nie posiadasz żadnej umowy. Przerwa macierzyńska czy wychowawcza, podczas zatrudnienia u danego pracodawcy nie jest taką luką i nie musisz jej specjalnie zaznaczać.

Jeśli miałaś przerwę między jedną a drugą pracą (brak zatrudnienia), rekruter wyłapie to sobie z CV po datach zatrudnienia. Możesz, lecz nie musisz podawać, co się działo w tym czasie. Część kandydatów i kandydatek to opisuje, zwłaszcza gdy luka wynosiła kilka lat – zaznaczają wtedy, że w danym okresie np. przebywali zagranicą czy była to przerwa macierzyńska i/lub wychowawcza. Nie rekomenduję jednak opisywania tego jak formalnego zatrudnienia i podawania swojego „zakresu obowiązków” w czasie przerw związanych z rodzicielstwem. Choć doskonale zdaję sobie sprawę, że z urlopem ten czas nie ma nic wspólnego i jest to tak samo, a może i bardziej, intensywna praca jak ta na etacie, różnie jest to odbierane przez rekruterów.

Czy wpisywać dodatkowe kursy i webinary, w których brałam udział podczas macierzyńskiego?

OCZYWIŚCIE!

Wiem, że wiele mam odczuwa dużą obawę przed tym, jak sobie poradzą po powrocie. Naturalną strategią, która pomaga się na to przygotować jest szukanie informacji i odświeżanie / pogłębianie swojej wiedzy. Sama często to zresztą rekomenduję, kiedy rozmawiam z osobami, które się o to martwią. Jeśli brałaś udział w jakichkolwiek szkoleniach, kursach czy webinarach, których tematyka była związana z Twoją pracą zawodową – koniecznie wpisz to do CV. Lekcje języka obcego i kursy online także się liczą. Wpisz wszystko, co pokazuje Twoje zaangażowanie w przygotowania do powrotu do pracy.

Dodam tylko, że szkolenia dotyczące tematyki rodzicielstwa czy samego szukania pracy lepiej zostawić dla siebie i nie umieszczać tego w CV 🙂

Czemu mnie nie zapraszają na rozmowy?

To chyba najtrudniejsze pytanie, nie ma na nie prostej odpowiedzi. Na początek zachęcam Cię do zapoznania się z poprzednimi artykułami na temat pisania CV – tutaj wskazówki uniwersalne, tutaj przeczytasz o niezbędnych elementach dobrego życiorysu.

Druga sprawa – im lepiej dopasujesz CV do oferty, na którą odpowiadasz, tym większe szanse na sukces. Zabiegi takie jak wyróżnianie i podkreślanie tych kompetencji, które pokrywają się z ogłoszeniem sprawia, że rekruterzy łatwo wychwytują te informacje już podczas pierwszego skanowania życiorysu. Poza tym już od pierwszej chwili budujesz obraz dobrze dopasowanej kandydatki i wierz mi, daje Ci to przewagę na znaczącą ilością pozostałych kandydatów.

Kolejna kwestia, z której często nie zdajemy sobie sprawy to fakt, że o otrzymaniu zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną nie decyduje samo CV. Oprócz tego bardzo istotne są także podane oczekiwania finansowe i to, czy mieszczą się one w założonym budżecie. Warto sprawdzać w raportach wynagrodzeń (dostępnych m.in. na pracuj.pl), jakiego wynagrodzenia na danym stanowisku można się spodziewać, żeby nie „przestrzelić”. Nie zachęcam jednak do zaniżania swoich oczekiwań na etapie aplikowania. Nawet jeśli zostaniesz zaproszona i zachwycisz wszystkich podczas rozmowy kwalifikacyjnej, firma nie będzie mogła przekroczyć budżetu, więc tylko stracisz czas. Inny ważny czynnik to także dostępność do podjęcia nowej pracy. Zdarza się, że pracownik potrzebny jest jak najszybciej i rekruterzy w pierwszej kolejności zapraszają osoby dostępne od zaraz lub z krótkimi okresami wypowiedzenia.

Najważniejsza rada, jaką chcę Ci w tym miejscu dać to – nie zniechęcaj się! Nie załamuj się długim czasem oczekiwania czy brakiem odpowiedzi. Pamiętaj, że szukanie pracy zajmuje zwykle kilka miesięcy i trzeba się na to przygotować. Dopracuj swoje CV, szukaj informacji, jak robić to jeszcze lepiej, a jeśli czujesz, że nie idzie to po Twojej myśli, szukaj pomocy.

Mój mąż często powtarza, że „długie czekanie – pyszne śniadanie„, a ja wierzę, że na każdą z nas czeka praca, która da nam satysfakcję i w której będziemy się mogły realizować. Na Ciebie też! Trzymam kciuki, żeby to oczekiwanie nie było jednak zbyt długie 🙂

Daj mi znać w komentarzu, jeśli ten tekst był pomocny – dzięki temu będę wiedziała, że to co robię ma sens.

4 komentarze

Gosia 25 lutego 2021 - 23:04

To, co robisz, ma olbrzymi sens ❤ Bardzo prosty, a jaki pomocny wpis! Podnosisz na duchu i edukujesz jednocześnie, czyli dokładnie to, czego potrzebuje mama wracająca do pracy ❤

Reply
Gosia 25 lutego 2021 - 23:05

To, co robisz, ma olbrzymi sens <3 Bardzo prosty, a jaki pomocny wpis! Podnosisz na duchu i edukujesz jednocześnie, czyli dokładnie to, czego potrzebuje mama wracająca do pracy <3

Reply
asia 26 lutego 2021 - 06:13

Gosiu, bardzo dziękuję! Cieszę się, że to, co robię jest pomocne 🙂

Reply
Aga 27 marca 2023 - 10:03

Dziękuję bardzo za ten tekst. Mam jednak pytanie co zrobić w przypadku jak dalej przebywamy na urlopie macierzyńskim i szukamy nowej pracy. W tym tygodniu mam rozmowę rekrutacyjną. W moim CV nie zaznaczyłam, że przebywam na uropie macierzyńskim. Czy powinnam o tym wspomnieć w trakcie rozmowy? Czy ukrywanie tego faktu jest oszustwem? Z jednej strony czuję się źle jak pomyślę, że zataję ten fakt… z drugiej strony bardzo zależy mi na tym stanowisku a boję się że fakt bycia młodą mamą może działać na moją niekorzyść. Z góry dziękuję za odpowiedź!

Reply

Leave a Comment